Wyłazy dachowe czym są i jaki wyłaz wybrać, by spełniał swoją funkcję przez lata?

- | Czas czytania: 2:42 | Odsłon: 51

Jest to swego rodzaju otwór umiejscowiony na dachu, którego podstawową funkcją jest umożliwienie wejścia na dach budynku. Dzięki temu możemy przeprowadzać bez problemu różnego rodzaju prace konserwacyjne, instalacyjne czy kominiarskie. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Jest on również swego rodzaju świetlikiem punktowym. Umożliwia on więc doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym. Dokładniej rzecz ujmując jest to okno dachowe z klapą, którą można otworzyć pod kątem prostym w trzech kierunkach- w lewą stronę, w prawą stronę i do góry. Warto również wspomnieć, że że wyłaz dachowy jest niezbędny przy wymogach przeciwpożarowych. Jest to bowiem najszybsza droga ewakuacji.

Wyłazy dachowe czym są i jaki wyłaz wybrać, by spełniał swoją funkcję przez lata?

Jak wybrać wyłaz dachowy

Rodzaj wyłazu powinien być dostosowany do pomieszczenia, którym zgodnie z planem będziemy go montować. W nieogrzewanych pomieszczeniach, np. na strychu czy na poddaszu nieużytkowym możemy umieścić tzw. zimny wyłaz, który jest wyposażony w zwykłe szyby. Jeżeli pomieszczenie to jest przez nas nieużytkowane nie musimy kierować się jego termoizolacją. Najważniejsze wówczas by taki właz był solidny i odporny na uszkodzenia mechaniczne jak również atmosferyczne. Z kolei jeżeli chodzi o pomieszczenia ciepłe, powinniśmy wybierać właz o właściwościach termoizolacyjnych, który jest wyposażony w specjalne szyby. Wyłazy takie mają często hartowane szyby. Dzięki takim szybom są one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy warunki atmosferyczne, takie jak np. grad. Niektóre rodzaje wyłazów dachowych wyposażone są również w siłowniki pneumatyczne, które zapobiegają niechcianemu i przypadkowemu zatrzaśnięciu, jak również pozwalają ustawić skrzydło wyłazu w różnych pozycjach. Decydując się na kupno wyłazu dachowego powinniśmy wybrać taki, który ma możliwość otwarcia w kilku płaszczyznach – do dołu, góry oraz na boki – wtedy dużo łatwiej będzie z niego korzystać.

Wiele osób nadal nie decyduje się na montaż wyłazu, argumentując że jest to nie potrzebny wydatek. Warto jednak pamiętać że w porównaniu z kosztami budowy domu to znikomy wydatek i wbrew pozorom naprawdę przydatny. Dodatkowo przy wyborze rodzaju wyłazu dachowego nie należy kierować się jego niską ceną. Jest to rzecz, na której nie powinniśmy oszczędzać jeżeli chcemy by służyła nam przez lata. Dobrej jakości wyłazy są bardzo łatwe w montażu, mają sporo zabezpieczeń i udogodnień. Powinniśmy sprawdzić również, czy wybrany model objęty jest gwarancją producenta.

Jak się montuje wyłaz dachowy?

Montaż wyłazu dachowego wbrew pozorom nie jest trudny. Należy pamiętać, że możemy go zamontować na dachach o kącie nachylenia wynoszącym od 65 do 70 stopni. Możliwe jest również ich umieszczenie na dachach płaskich ale powinniśmy wówczas zachować szczególną ostrożność jeżeli chodzi o szczelność. Najlepiej będzie, jeżeli wyłaz taki będzie zamontowany podczas wykonywania dachu, ponieważ jego zamontowanie w już istniejącym dachu jest możliwe ale nieco bardziej pracochłonne. Jeżeli jednak zdecydujemy się na montaż wyłazu dachowego na już skonstruowanym dachu, nie powinniśmy robić tego samodzielnie, gdyż wymaga to ingerencji w konstrukcję dachu, min. konieczne jest usunięcie pokrycia dachowego i warstw izolacji.

Każdy wyłaz dachowy powinien być zaopatrzony w specjalny kołnierz, którego zadaniem jest pomoc przy zamocowaniu wyłazu do dachu. Warto zrobić to bardzo dokładnie, tak aby przy montażu nie powstała nawet najmniejsza szczelina, przez którą będzie docierało powietrze do pomieszczenia. Jest to szczególnie uciążliwe zimą gdyby okazało się że wyłaz nie jest szczelny. Dodatkowo takie szczeliny w znacznym stopniu osłabiają konstrukcję. Umożliwiają one przenikanie powietrza i wilgoci do wnętrza pomieszczenia.

Jakie jest najlepsze miejsce dla wyłazu dachowego?

Najlepszą lokalizacją dla wyłazu dachowego jest obszar niedaleko komina. Najbardziej praktycznym miejscem jest przestrzeń za kominem, ponieważ wtedy wyłaz jest mało widoczny. U podstawy takiego wyłazu zwykle znajduje się ława kominiarska lub stopnie, które umożliwiają osobie, która wychodzi na dach punkt podparcia. Umożliwia to więc swobodne poruszanie się. Istnieją również różne akcesoria, których celem jest ułatwienie pracy osobie, która wychodzi na dach. Do tych akcesoriów należą min.: bariery ochronne, stałe dojścia do kominów, zaczepy dla lin asekuracyjnych itp. W niektórych przypadkach (przy spadku powyżej 100%) zabezpieczenia te są obowiązkowe, przy czym można alternatywnie montować zaczepy do lin lub barierki.

Podsumowując wyłazy dachowe są coraz częściej stosowane. Na przestrzeni lat przestały być uważane za mało estetyczny element dachu. Obecnie możliwe jest takie ich dobranie i umiejscowienie by wyglądały dobrze, lub były ukryte. Są one jednak bardzo praktycznym elementem i warto się zdecydować na ich montaż już na etapie konstruowania dachu. Jest to taki mały element, który może okazać się bardzo przydatny i warto zadbać by wyłaz ten był odpowiedniej jakości i by jego montaż był solidnie wykonany.